Czy można żądać od pracownika zwrotu kosztów szkolenia?

Dodał

szkolenieJeśli przed wysłaniem pracownika na płatne szkolenie podnoszące kwalifikacje pracodawca nie zawarł z nim umowy zobowiązującej go do zwrotu kosztów szkolenia, w razie złożenia przez pracownika wypowiedzenia umowy o pracę, nie może żądać od niego poniesienia tych kosztów.

Kodeks pracy art.1031 do 1035 przewiduje możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników między innymi z inicjatywy pracodawcy, bądź za jego zgodą. W takich okolicznościach powinno się zawrzeć pisemną umowę między pracodawcą, a szkolącym się pracownikiem, która opisze prawa i obowiązki obu stron.

Często spotyka się zapisy obligujące pracownika do dalszej pracy w firmie (np. przez kilka miesięcy po zakończeniu szkolenia) w zamian za sfinansowanie mu kosztów związanych z podnoszeniem kwalifikacji. Można też w umowie zastrzec, że w przypadku, gdy stosunek pracy zostanie rozwiązany przed upływem ustalonego okresu, pracownik zwróci koszty szkolenia zgodnie z zasadami określonymi przez art.1035 Kodeksu pracy.

Jeżeli natomiast pracodawca nie oczekuje od pracownika pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu szkolenia, nie ma sensu, aby sporządzał tego typu umowę.

Jeśli zatem pracodawca z własnej inicjatywy poniósł koszty w związku z podnoszeniem kwalifikacji przez pracownika, ale nie zawarł przy tym z nim umowy szkoleniowej, to w sytuacji, kiedy po ukończeniu szkolenia pracownik zdecyduje się złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, nie ma on podstaw prawnych ku temu, aby żądać od pracownika zwrotu poniesionych kosztów.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 94 (1344) / 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *