Z początkiem 2017 roku koniec ze zwolnieniem od podatku dla pensji wypłacanych z dotacji. Rzecz dotyczy nie tylko wynagrodzeń ze środków dotacji oświatowych, ale i rozmaitych programów operacyjnych.
Wprowadzana zmiana wynika z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Na jej podstawie ze zwolnienia zostaje wyłączona część dotacji pozyskanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, a przeznaczonej (w oparciu o odrębne przepisy) na pensje dla osoby fizycznej, która tę działalność prowadzi. Wynika to z zapisu w dodanym artykule 21, ust. 36.
Wspomniane rozwiązanie ma charakter systemowy, a to oznacza, że dotyczy wszystkich dotacji. Ale największą część stanowią tu dotacje oświatowe, to też zmianę odczują przede wszystkim właściciele przedszkoli i szkół będący jednocześnie ich dyrektorami, bądź menadżerami.
Jeśli chodzi o inne programy, to nowe rozwiązanie znajdzie zastosowanie między innymi również w przypadku beneficjentów programów rozwojowych otrzymujących dofinansowanie z funduszy budżetu państwa – w sytuacji, gdy koszty pracy własnej można uznać za koszty kwalifikowane i rozliczyć w ramach dotacji.
Aktualnie dotacje zwolnione są z opodatkowania na podstawie art. 21, ust. 1, pkt. 129 ustawy o PIT w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.
Podstawa prawna:
Ustawa o systemie oświaty (Dz. Ust.2016 poz.1010
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 nr 80, poz. 350)
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Komentarze