Nowelizacja Ordynacji podatkowej nie do końca idealna

Dodał

pytajnik3Zmiany wprowadzane przez nowelę Ordynacji podatkowej mają skrócić czas postępowania wobec podatników, jeżeli unikają oni konfrontacji z organami podatkowymi, nieznany jest adres ich siedziby, adres zamieszkania osób upoważnionych do reprezentowania firmy, czy w ogóle brak organów spółki. Fiskus będzie mógł samodzielnie wyznaczyć przedstawiciela w sprawach, dla których czas ma priorytetowe znaczenie.

Na chwilę obecną, żeby fiskus mógł wyznaczyć przedstawiciela, który będzie

reprezentować podatnika, musi uzyskać zgodę rzeczonego. Gdy nie ma takiej możliwości, pozostaje czekać na orzeczenie sądu, który wówczas wyznacza pełnomocnika. Powoduje to znaczne wydłużenie postępowania.

Od stycznia 2016 roku procedura wyznaczania pełnomocnika zostanie skrócona. Nawet, jeśli podatnik nie wyrazi zgody na jego ustanowienie (sprzeciwia się temu, bądź brak z nim kontaktu), fiskus będzie mógł wyznaczyć go z pomocą stosownego organu samorządu zawodowego (Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Doradców Podatkowych), które zaproponują do reprezentowania z urzędu interesów podatnika – adwokata, radcę prawnego, lub doradcę podatkowego.

Nie jest to jednakże rozwiązanie doskonałe, ponieważ pośrednictwo samorządów zawodowych i tak wymaga kilku tygodni zwłoki. Mimo wszystko wprowadzone zmiany powinny usprawnić postępowanie organów podatkowych i poprawić efektywność ich działania.

Podstawa prawna: Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 nr 137 poz. 926)

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 22 (4125)/2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *