Kodeks pracy przewiduje ulgi dla rodzica opiekującego się dzieckiem w wieku poniżej 4 lat. Jeśli pracownik złoży odpowiednią deklarację na ręce pracodawcy, może z nich skorzystać.
Jeśli dziecko, którym opiekują się rodzice nie ukończyło jeszcze 4 lat życia, mogą oni nie wyrazić zgody na pracę w godzinach nocnych, nadliczbowych, w przerywanym czasie pracy oraz w warunkach delegowania poza stałe miejsce pracy (Kodeks pracy, art.178, par.2). Z takich uprawnień jednocześnie może skorzystać tylko jeden rodzic (art.1891 K.p.).
Aby pracownik został zwolniony z konieczności brania godzin nadliczbowych, pracy w nocy, w przerywanym czasie pracy, albo w warunkach delegowania, powinien przedstawić pracodawcy oświadczenie na piśmie, zawierające brak zgody na pracę w powyższych warunkach. Co zrobić jednak, jeżeli pracownik wcześniej (np. przy zawieraniu umowy o pracę) zadeklarował, że zgadza się na takie warunki? Oświadczenie takie jest wiążące na cały czas trwania umowy. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie może zmienić swojego zdania w tej sprawie. Jak najbardziej dopuszczalne jest złożenie takiego oświadczenia po raz kolejny z uwzględnieniem aktualnych okoliczności.
Podstawa prawna: Kodeks pracy [Dz. U. 1974, nr 24, poz. 141 ze zmianami].
Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 94 (1344) / 2016
Komentarze