Nowe oblicze medycyny pracy

Dodał

badanieOrganizacja Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej bije na alarm – obecna forma funkcjonowania medycyny pracy jest niedostosowana do aktualnych realiów rynku pracy. Aby przedłużyć aktywność zawodową pracowników, trzeba gruntownie przebudować system.

Pracodawcy RP sugerują, że już dzisiaj powinno się zwracać większą uwagę na zdrowie pracowników, a zwłaszcza profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Dzięki temu rzadziej byliby ma zwolnieniach lekarskich i przedłużyłby się czas ich aktywności zawodowej. Należy przez to rozumieć, że automatycznie dłużej opłacaliby składki ubezpieczeniowe, emerytalne i podatki.

Polski system przewiduje w ramach opieki medycznej dla pracowników systematyczną kontrolę zdrowia. Podczas badań otrzymują oni (lub nie) zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy. W krajach o bardziej zaawansowanej opiece zdrowotnej na pierwszym miejscu stawia się nie kwestie bezpośrednio powiązane z pracą (choroby zawodowe, wypadki przy pracy), lecz ogół elementów składających się na stan zdrowia osoby pracującej. Przy czym szczególny nacisk kładziony jest na profilaktykę chorób cywilizacyjnych.

W opinii Anny Rulkiewicz (wiceprezydent Pracodawców Rzeczpospolitej), Prezes Grupy LuxMed na polu medycyny pracy możnaby w stosunkowo łatwy sposób zadbać
o profilaktykę. Skoro i tak pracownicy są regularnie badani, to wykonanie dodatkowej kontroli stanu zdrowia nie nastręczyłoby trudności, a stworzyłoby narzędzie będące sitem dla wykrywania wielu jednostek chorobowych. Zakładając bowiem, że na 4.000.000 badań, jakie są wykonywane w ramach medycyny pracy podczas jednego roku, wykrywanych jest średnio 150.000 osób, u których wcześniej nie zdiagnozowano nadciśnienia tętniczego i około 70.000 osób podejrzanych o zagrożenie wystąpieniem cukrzycy.

Jako przykład modelowych rozwiązań w tej dziedzinie podawane są Francja i Niemcy. Gdzie i lekarze, i behapowcy działają w ramach kompleksowego systemu mającego na celu jak najdłuższe utrzymanie pracownika w najlepszej kondycji. W jego obrębie nie tylko prowadzi się badania zatrudnionych, ale też planuje i prowadzi działania profilaktyczne
w przedsiębiorstwie.

Konieczność wprowadzenia zamian do aktualnej postaci medycyny pracy wydaje się uzasadniona, ponieważ działa ona praktycznie niezmieniona od 1997 roku. Tymczasem
w ciągu ostatnich niemal 20 lat wiele się zmieniło – nie tylko gospodarka, ale demografia, średnia długość życia i preferencje żywieniowe.

źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *