Choć wyboru biegłego rewidenta sprawdzającego sprawozdania finansowe zobligowanych do tego podmiotów dokonuje organ zatwierdzający, to kierownik danej jednostki musi podpisać umowę o badanie z danym rewidentem, a także złożyć powiadomienie o terminach inwentaryzacji.
Zgodnie z ustawą o rachunkowości umowę o badanie sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy należy zawrzeć w terminie, który umożliwi biegłemu rewidentowi uczestnictwo w inwentaryzacji znaczących składników majątku. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż spis niektórych aktywów może być rozpoczęty nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego. W przypadku podmiotów, które przyjęły za rok obrotowy rok kalendarzowy, inwentaryzację można zacząć już z dniem 1 października. Nie ma wprawdzie przepisu, który precyzowałby, kiedy powinien być wybierany podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych, ani kiedy trzeba z nim podpisać umowę o badanie, jednak należy mieć przy tym na uwadze dopuszczalne terminy dla przeprowadzania inwentaryzacji w danej jednostce.
Uprawniony do wyboru biegłego rewidenta kontrolującego sprawozdania finansowe danej jednostki jest organ zatwierdzający jej sprawozdanie (wyjątkiem jest tu sytuacja, kiedy statut, umowa, bądź inne przepisy prawa wiążące daną jednostkę stanowić będą inaczej).
Obowiązkiem kierownika w tych okolicznościach jest podpisanie z rewidentem umowy o badanie sprawozdania finansowego, powiadomienie o terminach inwentaryzacji oraz przekazanie mu ksiąg rachunkowych wraz z dokumentami będącymi podstawą do dokonanych w nich zapisów oraz innej niezbędnej dokumentacji.
Kogo dotyczy obowiązek sprawdzenia sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta? Rzecz odnosi się do jednostek, jakie wymienia ustawa o rachunkowości w art. 64, ale także takich, które ustalają różnice kursowe dla celów podatku dochodowego.
Podstawa prawna:
Ustawa o rachunkowości [Dz. U. 1994 nr 121 poz. 591 ze zmianami]
Źródło: Gazeta Podatkowa, Nr 77 (1327)/2016
Komentarze