Jeżeli świadczenie pracy ustało z winy pracodawcy, a pracownik posiada długoletni staż i odpowiedni wiek, może starać się w sprzyjających okolicznościach o zasiłek przedemerytalny.
Wieloletni okres zatrudnienia (minimum 35 lat) i stosowny wiek (co najmniej 60 lat) to nie wszystko, by móc ubiegać się o świadczenie przedemerytalne. Osoba chcąca skorzystać z tej możliwości, powinna pobierać zasiłek dla bezrobotnych przynajmniej 6 miesięcy.
Istotną okolicznością, którą należy również wziąć pod uwagę, jest sposób utraty zatrudnienia. Uzyskanie świadczenia jest możliwe, gdy to z winy pracodawcy ono ustało (przykładowo w związku z likwidacją stanowiska), a pracownik był zatrudniony w danym zakładzie przez okres co najmniej pół roku.
Przy spełnieniu tych warunków można składać wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego i liczyć na jego pozytywne rozpatrzenie.
Do końca lutego bieżącego roku zasiłek przedemerytalny będzie wynosił 1027,39 złotych. Od marca będzie nieco wyższy (corocznie w tym miesiącu przewidywane są podwyżki tego świadczenia).
Podstawa prawna: Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy [Dz. U. 2015, poz. 149], art. 2, ust. 1, pkt 29b
źródło: Dziennik Gazeta Prawna, numer 28 (4175)/2016.
Komentarze