Karta nauczyciela precyzuje warunki, jakie muszą być spełnione, aby nauczyciel kończąc staż, mógł pozyskać awans zawodowy.
Podstawą jest posiadanie stosownych wymagań kwalifikacyjnych, przez które należy rozumieć wykształcenie wyższe o odpowiednim przygotowaniu pedagogicznym, ewentualnie ukończenie zakładu kształcenia nauczycieli oraz praca na stanowisku, dla którego wspomniane kwalifikacje są wystarczające.
Kolejnym warunkiem jest odbycie stażu (za pewnymi wyjątkami), który musi być ukończony z pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela.
Zamykającym elementem w zależności od stanowiska nauczyciela jest akceptacja komisji kwalifikacyjnej, lub egzamin. I tak, dla stażysty będzie to rozmowa z komisją kwalifikacyjną, dla nauczyciela kontraktowego – egzamin przed komisją egzaminacyjną, a nauczyciel mianowany musi otrzymać akceptację komisji kwalifikacyjnej, która najpierw analizuje dorobek zawodowy nauczyciela, a potem przeprowadza z nim rozmowę.
Należy pamiętać, że aby w ogóle możliwe było odbycie stażu, nauczyciel powinien być zatrudniony na minimum ½ etatu. I nie jest konieczne, aby dotyczyło to pracy na jednym stanowisku. Jeśli tylko zgodnie zgodnie ze swoimi kwalifikacjami może nauczać na przykład jednocześnie techniki i plastyki.
Kwalifikacje niezbędne dla nauczyciela określone są przez: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (…) i Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowych kwalifikacji (…).
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. 2009, nr 50, poz. 400).
Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych, placówek kształcenia artystycznego i placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. 2014, poz. 784).
Karta nauczyciela (Dz. U. 1982, nr 3, poz. 19)
Źródło: Gazeta Podatkowa Nr 1 (1251).
Komentarze