Niezależnie od tego, czy zawarta została umowa o pracę, czy też nie, członkowie najbliższej rodziny współpracujący z osobą prowadzącą działalność gospodarczą mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego. Warunkiem jest pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym i opłacanie dobrowolnych składek ZUS na ubezpieczenie chorobowe.
Za członka najbliższej rodziny uznaje się: małżonka, rodziców, macochę, ojczyma, dzieci własne, przysposobione i małżonka, jeżeli osoby te pozostają z przedsiębiorcą w jednym gospodarstwie domowym i aktywnie uczestniczą w pracach związanych z działalnością firmy. Uważa się je za współpracujące nawet wówczas, jeśli nie zawarto z nimi żadnej umowy o pracę, toteż mogą pobierać zasiłek macierzyński, gdy zaistnieją po temu odpowiednie okoliczności. Jedynym warunkiem, który musi być przy tym spełniony, jest wcześniejsze opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe.
Pozostająca na zasiłku macierzyńskim osoba może pozyskiwać dodatkowe dochody. Nie jest to wskazaniem do zwrotu pobranego zasiłku, gdyż w odróżnieniu od zasiłku chorobowego nie wiąże się z niezdolnością do pracy, ale wynika z innych przesłanek.
Dla przypomnienia – komu przysługuje zasiłek macierzyński? Ten rodzaj świadczenia otrzymuje osoba ubezpieczona, która w czasie objęcia ubezpieczeniem chorobowym, lub w trakcie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, ale też ta, która przyjęła na wychowanie dziecko (w wieku do 7 lat, lub 10, jeśli w jego przypadku podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego) i zgłosiła się do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, ewentualnie wzięła dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (ale nie rodziny zawodowej), które nie ukończyło jeszcze 7 roku życia, bądź 10 w przypadku, kiedy została wobec niego podjęta decyzja o odroczeniu obowiązku szkolnego.
We wspomnianych okolicznościach zasiłek jest wypłacany tak długo, jak to przewiduje Kodeks pracy. A że nie wynika to z niezdolności do pracy, nie ma przeciwwskazań, żeby matka prowadząca działalność gospodarczą, albo współpracę z prowadzącym ją członkiem rodziny, mogła w tym czasie dorabiać.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, nr 22 (4125)/2015.
Komentarze