Przy zastosowaniu ulgi na dziecko należy wziąć pod uwagę wysokość dochodów dziecka pozyskanych za granicą nawet, jeżeli są one zwolnione z podatku. Odnosi się to do przypadków, kiedy dziecko ukończyło już 18 lat. W odniesieniu do dziecka niepełnoletniego kwota pozyskanych przez niego przychodów nie ma znaczenia.
Rodzice wychowują dwoje dzieci. Starsza córka ukończyła 18 lat, młodszy syn jest niepełnoletni.
Córka pracowała w 2014 roku na umowę zlecenie zarabiając 1000 złotych. Podczas wakacji zatrudniła się poza tym jako au pair w Wielkiej Brytanii, co przyniosło jej dochód w wysokości ok. 2 480 po przeliczeniu na złotówki.
Syn natomiast w tym samym czasie otrzymał dochód w postaci 5 700 złotych stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Przy obliczaniu rocznego zeznania podatkowego z zastosowaniem ulgi na dzieci rodzice muszą wziąć pod uwagę wysokość wynagrodzenia starszej córki nawet, jeśli kwota zarobiona w Wielkiej Brytanii jest w Polsce zwolniona z podatku, ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakazuje uwzględniać nie tylko krajowe, ale zagraniczne kwoty dochodu.
Natomiast w odniesieniu do młodszego syna nie ma najmniejszego znaczenia, jaki pozyskał dochód, ponieważ uzyskanie przychodu przez dziecko małoletnie nie wpływa na prawo do skorzystania z ulgi na dziecko przez jego rodziców – w art. 6, ust. 4, pkt 3 ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa kwotę limitu dopuszczalnego dochodu pozyskiwanego przez dziecko, a zezwalającego na możliwość skorzystania z ulgi, ale tylko w odniesieniu do dzieci pełnoletnich (do 25 lat), nadal uczących się.
Podstawa prawna: Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych [Dz. U. 1991 nr 80 poz. 350]
Źródło: Gazeta Podatkowa numer 30/2015 (1175).
Komentarze