Wóz służbowy pod oknem pracownika a odliczenie VAT

Dodał

carSąd orzekł, że samochód firmowy może być parkowany w pobliżu domu pracownika, a pracodawca i tak zachowuje prawo do odliczenia 100% VAT od wydatków związanych z jego eksploatacją.

Firma kolportująca ulotki i gazetki reklamowe przekazała wybranym pracownikom do użytkowania samochody służbowe. Praca tych osób polegała na kontroli rozprowadzania materiałów przez innych pracowników.

Z uwagi na typ wykonywanych czynności i konieczność nieraz bardzo szybkiej reakcji przedsiębiorca zezwolił, a właściwie nawet nakazał pracownikom użytkującym auta, żeby były one parkowane w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Chcąc jednak zachować możliwość odliczenia całego podatku VAT obwarował korzystanie z pojazdów zasadami, które miały ograniczyć ryzyko ich użytkowania w celach prywatnych.

Do zasad tych (wymienionych w regulaminie) należy:
-ewidencjonowanie przebiegu pojazdu
-zastrzeżenie, że pracownik ma prawo używać samochodu wyłącznie w celach służbowych
-nieprawidłowe użycie samochodu wiązać się ma z konsekwencjami w postaci kary finansowej, groźbą rozwiązania umowy o pracę, albo groźbą zastosowania kar określanych przez Kodeks pracy.

Organ podatkowy nie uznał stanowiska podatnika za właściwe i stwierdził, że w opisanej sytuacji nie może on korzystać z odliczenia całości VAT naliczonego od kosztów ponoszonych w związku z użytkowaniem samochodu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie rozpatrzył skargę podatnika na jego korzyść. Orzekł, iż opinia organu podatkowego (stwierdzająca, że środki podjęte przez podatnika mające na celu ograniczenie niewłaściwego użytkowania  aut w firmie są niewystarczające), jest wyrażona zbyt ogólnikowo, a podatnik dołożył wszelkich starań, aby zapobiec wykorzystaniu pojazdów w celach prywatnych. Przyznał przy tym mu rację w kwestii, że dopóki w grę wchodzi tak zwany „czynnik ludzki”, zawsze będzie pojawiać się ryzyko nieprawidłowego wykorzystywania samochodów firmowych. Najważniejsze zaś w tym konkretnym przypadku jest to, że podatnik podjął wszelkie możliwe kroki, by opracować i wdrożyć mechanizmy dotyczące takiego użytkowania pojazdów, aby były one wykorzystywane wyłącznie w celach związanych z działalnością przedsiębiorstwa.

Orzecznictwo:

Wyrok krakowskiego WSA z 20.01.2015 roku o sygn. akt I SA/Kr 1834/14.

Źródło: Gazeta Podatkowa nr 16/2015 (1161).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Udowodnij, że jesteś człowiekiem *