Do sejmu trafił projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zakłada on możliwość uzyskania przez pracownika dodatkowego wynagrodzenia za pracę w sobotę. Do tej pory osoby pracujące w tym dniu mogły otrzymać wyłącznie dzień wolny od pracy, podczas gdy za takie same obowiązki wykonywane w niedzielę, lub święto – wynagrodzenie.
Rozwiązanie proponowane w projekcie można rozumieć jako poprawę sytuacji pracowników, którzy nie powinni normalnie pracować w sobotę, lecz skoro już pracują, to należeć im się będzie takie samo wynagrodzenie, jakby przystępowali do pracy w niedzielę, czy święto. Taki punkt widzenia reprezentują przynajmniej pracodawcy i Platforma Obywatelska, która jest autorem projektu.
Inaczej interpretują nowe przepisy przedstawiciele związków zawodowych (między innymi Andrzej Radzikowski z OPZZ). Według nich, jeśli pracodawca uzna za konieczne, by pracownik pracował również w sobotę, może mu to nakazać zgodnie z nowelizowanym Kodeksem nie dając mu w zamian dnia wolnego, lecz wypłacając mu wynagrodzenie za przepracowaną dniówkę. Przy czym zważywszy na to, że dopuszczalny dla polskiego pracownika limit godzin nadliczbowych wynosi w ciągu roku 416 godzin, czyli 52 x 8 godzin, oznacza to, że w ekstremalnych przypadkach wszystkie soboty w roku mogą być roboczymi.
Żródło: IAR
Komentarze