Sprzedaż alkoholu etylowego obciążona jest podatkiem akcyzowym. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak zwolnienie z tej daniny.
Dopuszczalne jest zwolnienie alkoholu etylowego z akcyzy w sytuacji, kiedy:
- Alkohol został całkowicie skażony, jest importowany i nabywany w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowej, bądź wytwarzany w kraju wskazanym przez dowolne państwo będące członkiem UE. Środki, które użyto do skażenia alkoholu, muszą być dopuszczone do użytku przez Rozporządzenie Komisji (WE) nr 3199/93 z 19 listopada 1993 roku w sprawie wzajemnego uznawania procedur całkowitego skażenia alkoholu etylowego do celów zwolnienia z podatku akcyzowego.
- Alkohol zawarty w produktach nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, a które zostały nabyte w ramach handlu wewnątrzwspólnotowego. Natomiast środki, jakich użyto do skażenia tego alkoholu zostały dopuszczone do użycia przez państwo należące do UE, z którego wyrób ten pochodzi.
- Alkohol, który wchodzi w skład importowanych produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, a skażony środkami skażającymi.
- Alkohol zawarty w produktach leczniczych, wskazanych przez przepisy prawa farmaceutycznego (Dz. U. 2001, nr 126, poz. 1381 ze zmianami).
- Alkohol będący składnikiem olejków eterycznych, bądź mieszanin substancji zapachowych, jakie stosuje się przy produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych , w których zawartość rzeczywista alkoholu nie przekracza 1,2 procenta objętości.
- Alkohol przywożony z zagranicy w bagażu osobistym podróżnego w wieku powyżej 17 (dotyczy konkretnych, limitowanych ilości – np. piwo – 16 litrów, napoje alkoholowe o zawartości alkoholu etylowego do 22 % – 2 litry, napoje alkoholowe o zawartości alkoholu etylowego przekraczającej 22 % – 1 litr).
Postępowanie w związku ze zwolnieniem z akcyzy reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. 2013, poz. 212) oraz ustawa o podatku akcyzowym (Dz. U. 2009, nr 9, poz. 11 ze zmianami).
Komentarze