Wspólne rozliczenie się jest możliwe także dla małżonków, którzy zdecydowali się na rozwód. Muszą być przy tym spełnione jednak konkretne warunki.
Mężczyzna rozwiódł się z żoną w 2013 roku. Orzeczenie w tej sprawie uprawomocniło się dopiero w styczniu br. Był on zainteresowany, czy mimo rozwodu może składać wspólnie z byłą żoną deklarację rozliczenia jako, że pozostaje z nią w dobrych stosunkach.
Możliwość wspólnego rozliczenia w podobnych przypadkach przysługuje osobom, które przez cały rok podatkowy pozostawały w związku małżeńskim. Jako, że orzeczenie uprawomocniło się dopiero na początku 2014 roku, jest to więc dopuszczalne.
Kolejnym warunkiem niezbędnym do spełnienia jest pozostawanie we wspólności majątkowej. Przy ustanowionej w trakcie roku podatkowego rozdzielności majątkowej – nie ma możliwości wspólnego rozliczania się. Potwierdzają to wyroki sądowe – na przykład z lipca 2011 (sygn. akt I SA/Gl 1272/10), w którym gliwicki WSA uznał, że w związku z zapisem w art. 6, ust. 2 ustawy o PIT (Dz. U. 1991, nr 8, poz. 350 ze zmianami) małżonkowie nie mogą wspólnie dokonywać rozliczenia podatkowego, jeżeli nie pozostawali we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy.
Komentarze