Wybudowany po 1 stycznia 2014 roku dom jednorodzinny zwolniony będzie z podatku od nieruchomości. I tak przez 6 lat. Ale tylko dla mieszkańców Torunia.
Rada miejska w Toruniu, aby zachęcić do kupowania działek w mieście i zapobiec dalszemu spadkowi liczebności mieszkańców, uchwaliła kilka dni temu zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób, które wybudują domy jednorodzinne na terenie Torunia. Preferencja ma dotyczyć okresu między 1 stycznia przyszłego roku, a 31 grudnia 2020 i obejmować właścicieli nieruchomości, których budowę ukończono, lub rozpoczęto ich użytkowanie (nawet tylko częściowe) przed ostatecznym wykończeniem. Trwać ma ona przez 6 lat od 1 stycznia roku, w którym udzielono zwolnienia.
Warunki umożliwiające skorzystanie ze zwolnienia:
- Podatnik ukończy budowę domu jednorodzinnego, albo rozpocznie jego użytkowanie przed zakończonymi pracami wykończeniowymi między 1 stycznia 2014, a 31 grudnia 2020 roku.
- Złoży wniosek o przyznanie zwolnienia.
- Złoży dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości.
- Przedstawi kserokopię zaświadczenia o zakończeniu budowy złożonego w stosownym organie, bądź kopię pozwolenia na użytkowanie budynku.
- Przekaże informację w związku z podatkiem od nieruchomości na formularzu IN-1.
Zwolnienie natomiast wygasa, gdy:
- Upłynie 6 lat od momentu uzyskania zwolnienia.
- Właściciel sprzeda lokal, lub w inny sposób utraci tytuł prawny do nieruchomości
- Nieruchomość zostanie zajęta pod działalność gospodarczą.
Rada miasta poza zwiększeniem zaludnienia i w konsekwencji wzrostem wpływów z PIT spodziewa się również podwyższenia przychodów, kiedy po wygaśnięciu preferencji zwiększą się wpłaty podatku od nowowybudowanych nieruchomości.
Podobne rozwiązanie wprowadziła podlaska gmina Michałowo, która jako pierwsza w Polsce w ten sposób zdecydowała się zachęcać do budowania na jej obszarze.
Komentarze