Do końca roku obowiązują stare zasady w związku ze zwrotem VAT za zakup materiałów budowlanych. Od 2014 roku preferencyjne warunki będą dotyczyły tylko osób przed 36 rokiem życia oraz budowy domu i adaptacji budynku o charakterze niemieszkalnym do celów mieszkalnych.
Aktualnie ten, kto remontuje mieszkanie, bądź stawia dom, może odzyskać część podatku obrotowego (VAT) od materiałów budowlanych, jak wynika to z ustawy o zwrocie osobom fizycznych niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wiążą się z tym, co prawda pewne limity, wcale jednak nie małe: około 14 tysięcy złotych zwrotu odzyskać można przy inwestycjach, do których przeprowadzenia nie jest wymagane pozwolenie na budowę i około 35 tysięcy, kiedy takie pozwolenie jest potrzebne. Czas na wykorzystanie limitów wynosi 5 lat poczynając od pierwszego złożonego wniosku.
Zakupy muszą być odpowiednio udokumentowane – wymagane są faktury vatowskie wystawiane na osobę fizyczną. Natomiast zakupione materiały muszą zgadzać się z listą wskazaną w ustawie. VAT można zatem odliczyć przy kupnie m.in.: kostki brukowej, żwiru i piasku, okien, drzwi i ościeżnic, tapet, ceramicznych płytek, a także ceramiki sanitarnej, cementu, płyt chodnikowych, cegieł i dachówki, ponadto: kotłów CO, grzejników, jak również elementów ogrodzenia.
Niestety, ulega wygaszeniu zwrot podatku obrotowego osobom fizycznym. Zmiany takie wprowadzane są na mocy projektu ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania. Zgodnie z założeniami ustawy zachowują się natomiast nabyte prawa do zwrotu VAT – podatnicy mogą składać wnioski o zwrot podatku obrotowego aż do 2018 roku, ale tylko w takim przypadku, gdy zdążyli z kupnem materiałów budowlanych do końca 2013 roku. Kto nie jest w stanie wyłożyć odpowiedniej sumy na zakup materiałów niezbędnych w budowie, czy remoncie, nie będzie mógł wykorzystać limitu pięcioletniego nawet, jeśli pierwszy wniosek złożył znacznie wcześniej.
Wspomniana ustawa zezwala wprawdzie na odliczenie VATu z faktur wystawianych po 1 stycznia 2014 roku, jednak tylko przy spełnieniu konkretnych warunków:
- Podatnik chcący odliczyć VAT nie ma więcej niż 36 lat
- Materiały budowlane zostały nabyte w celu budowy (nie remontu!)
Zmienia się też dopuszczalny metraż mieszkalnego lokalu, jaki może powstać w skutek przebudowy budynku mieszkalnego, lub niemieszkalnego w celach mieszkaniowych albo domu. Będzie on mógł wynosić maksymalnie 75 m2 i 100 m2 (dla domu) lub zostać nieco zwiększony (do 85 i 110 m2), gdy podatnik kierujący wniosek o zwrot podatku obrotowego wychowuje minimum troje dzieci.
Istotny jest również fakt, że osoba starająca się o zwrot VAT za remont, czy rozbudowę nie może być właścicielem innego lokalu niż ten, w którego sprawie występuje.
Komentarze