Ostatnio często spotykane są sprawy podatkowe będące konsekwencjami spraw karnych. W takich przypadkach Urząd Skarbowy wykorzystuje często materiały zebrane w innych postępowaniach.
Postępowanie w sprawie karnej związane jest z gromadzeniem materiału dowodowego mającego naświetlić okoliczności związane z naruszeniem prawa. Zbierane są zeznania świadków, opinie biegłych oraz wyjaśnienia podejrzanych. W oparciu o zgromadzone dowody formułuje się akt oskarżenia.
W sytuacji, gdy sprawa podatkowa jest następstwem karnej, bywa, że organ skarbowy korzysta z dokumentacji przygotowanej w trakcie śledztwa. Taki sposób działania jest możliwy w oparciu o art. 181 ordynacji podatkowej (Dz. U. 2012, poz. 749 ze zmianami), który przewiduje, iż w postępowaniu podatkowym jako dowody mogą być wykorzystane również materiały zebrane w postępowaniu karnym.
Zdarza się, że organ podatkowy idzie o krok dalej – i nie prowadzi w ogóle samodzielnie żadnego dowodu. Nawet, jeśli wnioskuje o to strona.
Takie ekspresowe tempo prowadzenia sprawy wydaje się być zbyt spłycone. Akta sprawy podatkowej powinny być wzbogacone o dokumenty dowodowe mające obiektywną wartość niezależnie od rodzaju postępowania, w jaki m zostały zebrane. Jednak w postępowaniu podatkowym należałoby powtórzyć przynajmniej niektóre czynności – zwłaszcza powołać po raz kolejny biegłych, czy przesłuchać świadków.
Komentarze